Opublikowano:

Szeregowy Jaruzelski pod…

Szeregowy Jaruzelski pod względem klasy przebijał tych wszystkich pisowskich szczekaczy – takie mam wrażenie. Kiedy gościł w TV, wypowiadał się pełnymi zdaniami, logicznie, bez piłowania mordy i plucia jadem.
W czasie II wojny światowej, przeszedł szlak bojowy z oddziałem 1. Armii WP, który starał się pomóc powstańcom warszawskim. W przeciwieństwie do różnych wyższych rangą trepów, szer. W.J. brał udział w faktycznych działaniach wojskowych, zarówno bezpośrednio na froncie, jak i z pozycji sztabowej.
Po wojnie starał się, by Wojsko Polskie (wtedy Ludowe) było faktycznie polskie, a nie zdominowane przez oficerów żydowskich – obecnie raczej nikt nie miałby na to jaj.
Kiedy dokonał przejęcia władzy, dbał o to, by dokonało się to bezkrwawo. W czasie przemówienia do narodu nie wahał się sięgać po tradycyjną polską symbolikę, ze słowami hymnu narodowego włącznie. Ciąży na nim bilans niemal 100 ofiar stanu wojennego, trudno jednak powiedzieć, do ilu z nich przyczynił się osobiście. Taka liczba to bilans z 2 lat, a dla porównania przewrót majowy Piłsudskiego kosztował życie ponad 400 Polaków w ciągu kilku dni – mimo tego Piłsudski ma ulice w polskich miastach.
Kiedy powiał wiatr przemian, szeregowy, wtedy już prezydent, mógł ciągnąć ten cyrk ile się dało i trzymać się koryta w zmienionym ustroju gospodarczym, jak w Chinach. Zamiast tego, posłuchał woli społeczeństwa i w 1990 dobrowolnie oddał prezydenturę Wałęsie z Kaczyńskimi (tak, młode lemingi, oni działali wtedy razem i Kaczorom nic nie przeszkadzało Bolkowanie sprzed 20 lat). Zrezygnował z emerytury prezydenckiej, resztę życia spędzając w normalnych domowych warunkach, nie w żadnych pałacach.
Nie mi oceniać, czy szeregowy Jaruzelski był po odpowiedniej stronie, czy jego kumple byli „dobzi”, czy „niedobzi”. Jawi się on jednak jako człowiek czynu, a pod względem pewnej klasy i ogłady bił na głowę obecnie pojawiających się w telewizji kundli.
A jak PiS dalej będzie dokonywał takiej parodii rozliczeń z PRL-em, to kolejne pokolenie będzie generacją młodych komuchów.
#polska #pis #historia