Opublikowano:

Legenda, ktora jest z…

Legenda, ktora jest z pewnością jedną z najstarszych ze wszystkich znanych słowiańskich legend. Opowiada historię trzech braci słowiańskich, którzy zdecydowali się odejść razem z przeludnionej ojczyzny, gdzie nie mogli już karmić swoich plemion, aby znaleźć nowe miejsca, w którym mogliby się osiedlić. Tymi braćmi byli Lech, Czech i Rus.

Wielu uczonych próbuje umiejscowić tę legendę na osi czasu historii i wskazują oni na okres wczesnego średniowiecza, który mógłby datować legendę na około 6 wiek naszej ery, ale jego początki mogą sięgać znacznie dalej. Polska legenda podkreśla, że były to czasy, kiedy wszyscy Słowianie mówili jednym ojczystym językiem i zamieszkiwali jedną ziemię.

Najpierw Lech i Czech pożegnali się z Rusem, który wybrał się na wschód, na rozległe stepy, gdzie wiatr wiał swobodnie.

Brat Czech jako drugi ze swoim plemieniem . Poszedł na zachód, dowiedziawszy się o żyznych ziemiach

Lech i jego ludzie szli dalej na północ, mijając wiele niezamieszkanych ziem, ale przez długi czas nie mogli znaleźć niczego, co mogłoby ich wszystkich wyżywić. Pewnego dnia zatrzymali się na wyjątkowo pięknych krainach z gęstymi lasami i czystymi wodami pełnymi zwierząt i ryb, i zdecydowali się na dłuższy odpoczynek.

Potem zobaczyli niezwykły widok, który Lech i starszyzna plemienia interpretowali jako dobry omen . Ogromny biały orzeł pojawił się na niebie i usiadł na pobliskim dębie, gdzie zbudowano jego gniazdo. Przed lądowaniem na dębie orzeł zatrzymał się w powietrzu z szeroko otwartymi skrzydłami, jego pióra pięknie kontrastowały z czerwonym wieczornym niebem.

Po konsultacjach ze starszymi, Lech postanowił zostać w tym miejscu. Jego plemię zbudowało fortecę i nazwał ją Gniezno po słowie oznaczającym „gene zno”(geny zna), czyli „gniazdo”.

#slowianie #slowianskapolska #polska #czechy #rosja #bialorus #ukraina #rodzimowierstwo #historiaslowian #mitologiaslowianska #gniezno #piastowie #godlo #patriotyzm #ciekawostkihistoryczne #historiapolski #historia #starozytnosc #epokavilka #slavorum #lehja #lechistan #wielkopolska #lechici #orzelbialy