Opublikowano:

Książka…

Książka „Innowatorzy” – W. Isaacson

Walter Isaacson stał się znany w naszym kraju dzięki hitowej biografii Steve’a Jobsa. Na świecie znany również z wydanych wcześniej książek, opisujących życie m.in. Alberta Einsteina, Benjamina Fraklina czy Henry’ego Kissingera.

Ma zmysł do dramaturgii – umiejętnie buduje napięcie w kolejnych rozdziałach życia danej osoby. Nie jest to spis dat i wydarzeń, ale książka pełna barwnych, niejednoznacznych postaci.

„Innowatorzy” to tytuł inny niż pozostałe książki Waltera. Opisuje w niej rozwój technologii informacyjnych, począwszy od połowy XIX wieku i pierwszych maszyn mechanicznych, służących za kalkulatory, aż do czasów współczesnych i innowacji w postaci Google’a czy Wikipedii.

Tym razem nie ma pojedynczych bohaterów. Nie jest to film pełnometrażowy, a raczej wieloodcinkowy serial na youtubie, w którym co odcinek poznajemy nowego bohatera. I tak właśnie poznajemy kolejne osoby których dokonania były kluczowe dla postępu technologii informacyjnych. Zaczyna się od Ady Lovelace, Charlesa Babbage’a, a kończy na Billu Gatesie, Larrym Page’u czy Jimmym Wales’ie (nie mylić z Wałęsą). I tak jak pisałem – nie są to życiorysy w formie encyklopedycznej, tylko studium charakterów. Walter stara się zbadać co siedziało w głowach ludzi, którzy byli tytułowymi innowatorami.

Czyta się to wciąż dobrze. Nie ma może takiej dramaturgii i studium psychologicznego jak w przypadku biografii Jobsa czy też Einsteina, ale Walter Isaacson wciąż ma lekkie pióro.
Szczególnie polecane dla osób zainteresowanych historią IT albo ogólniej – historią techniki.

#ksiazki #programowanie #historia #historiainformatyki #historiatechniki