Opublikowano:

Znalezisko – 81 lat temu…

Znalezisko – 81 lat temu Hitler powołał Generalne Gubernatorstwo. Jak działało?

GG – kiedyś dla Polaków ten skrót nie oznaczał internetowego komunikatora Gadu-Gadu, ani tymbardziej „good game”.

12 października 1939 Adolf Hitler utworzył odrębną od III Rzeszy jednostkę administracyjną: Generalne Gubernatorstwo. Jak działało i jakie były w nim warunki życia?

Terytorium zaanektowane przez III Rzeszę podzielono na trzy okręgi włączone w jej granicę: Gdańsk-Prusy Zachodnie, Kraj Warty, Prowincja Górny Śląsk. Z czwartej części dekretem Hitlera z dnia 12 października 1939 roku utworzono Generalne Gubernatorstwo. (…)

Generalne Gubernatorstwo, określane jako „kraj peryferyjny”, miało być obszarem na który wysiedlano Polaków z terytoriów włączonych do III Rzeszy. Stało się też terenem na którym dokonano eksterminacji ludności żydowskiej, mimo pojawiających się planów wysiedlenia jej na wschód. Od początku odbudowywano tu administrację, koszty utrzymania której ponosili mieszkańcy tego terytorium. (…)

——
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem – mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała (。◕‿‿◕。) #rozowaihistoria
——

Ten wpis jest fragmentem artykułu, którego autorką jest Dominika Krawczyk. Więcej jest w linku znaleziska.

Obrazek: Mapa Generalne Gubernatorstwa z późniejszymi zmianami (aut. Lonio17, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana).

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #swiatnauki #starszezwoje #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #rozowaihistoria #iiwojnaswiatowa #polska #niemcy #hitler #generalnegubernatorstwo #nazizm