Opublikowano:

Walentynkowych propozycji…

Walentynkowych propozycji odsłona kolejna.
Atticus pragnie docenić żony, o których przy okazji 14 lutego zapominać absolutnie nie należy. W kręgu kultury śródziemnomorskiej, do którego możemy się nadal zaliczać, klejnotem wśród żon jako wzór wierności pozostaje oczywiście szlachetna Penelopa, żona Odyseusza.
Aby złożyć hołd wszystkim współczesnym Penelopom, Atticus prezentuje pracę Paula Alexandre’a Alfreda Leroy, zatytułowaną „Penelope”. Małżonka Odyseusza przez 20 lat czekała na powrót męża z wojny trojańskiej, broniąc się przed oblężeniem zalotników, którzy oczekiwali na ślub z tą prawdopodobną wdową. Ustępując strategicznie, Penelopa obiecała, że zgodzi się na ślub, jak tylko utka całun śmiertelny dla swego teścia Laertesa. Ale nocą, ciszkiem, ciszkiem, pruła, to, co utkała w dzień i tak przez 3 lata. Leroy ukazuje Penelopę właśnie w trakcie tej gry w szycie i prucie. Oddaje tę scenę z niebywałą drobiazgowością.
Na marginesie warto zauważyć, że francuski malarz, żyjący w latach 1860-1942, był znany jako słynny oriantelista, przedstawiający na niezliczonych płótnach sceny z Bliskiego Wschodu i krajów arabskich.
A co do Penelopy, ostatecznie, jak wiadomo, cnota jej została nagrodzona, bo Odyseusz wrócił, napiął łuk i wyrżnął wszystkim zalotników.
Jakie czasy, takie obyczaje.
Ale rycina niezwykłej urody.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl na poszukiwanie podarków walentynkowych. opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=79411 opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=ryciny opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=mi%C5%82o%C5%9B%C4%87
#sztuka #kultura #malarstwo #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia

Powered by WPeMatico