Opublikowano:

W serii Varsaviana…

W serii Varsaviana prezentujemy ciekawą książkę Stefana Godlewskiego, zatytułowaną „Warszawa”, będącą zbiorem kilkunastu opowiadań i wierszy powiązanych tematycznie ze stolicą, jej historią i literaturą.
Godlewski (1894-1942) był głównie krytykiem literackim i teatralnym, wydał kilka utworów literackich, a także szkice o Bolesławie Prusie. Aresztowany w marcu 1941 r., był więziony na Pawiaku, a następnie wywieziony do Oświęcimia, gdzie został zamordowany we wrześniu 1942 r.
Książka została wydana tuż po wojnie, w 1946 r., w wydawnictwie Ludwika Fiszera i Józefa Kubickiego w Warszawie. Po raz pierwszy ukazała się w 1931 r. Bardzo ciekawe jest samo wydanie – gdyż została przygotowana w drukarni odbudowanej ze zniszczeń wojennych. „Książkę złożono na linotypie matrycami, wydobytymi z gruzów, odbito na maszynie, oczyszczonej z rdzy.” Dodatkowym walorem są ilustracje Edmunda Bartłomiejczyka, pięknie korespondujące z tematyką książki.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do działu Varsaviana.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=33863
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=varsaw
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=ilustratorzy
#warszawa #ksiazka #ksiazki #kultura #historia #grafika #ilustracja #sztuka #literatura #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne