Opublikowano:

W serii Varsaviana Atticus…

W serii Varsaviana Atticus prezentuje kartkę pocztową z 1910 r. Ukazuje ona charakterystyczny fragment Parku Ujazdowskiego w Warszawie z elementem architektonicznym – mostkiem.
Park został urządzony w ostatniej dekadzie XIX wieku według projektu Franciszka Szaniora. Znalazły się w nim staw zaprojektowany przez budowniczego sieci kanalizacyjnej w Warszawie, Williama H. Lindleya. Wspomniany mostek, staw i łagodne wzniesienia decydują o urokliwości parku do dziś.
Na marginesie warto dodać, że przy budowie mostka po raz pierwszy w XIX wieku na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego zastosowano betonową konstrukcję przęsła. Konstrukcja mostku, który można obecnie obejrzeć w parku, jest sprawdzana nie tylko przez spacerujących, ale też przez zakochanych, którzy wieszają na nim miłosne kłódki, świadczące o trwałości uczuć, potwierdzanych ich inicjałami zapisanymi lakierem do paznokci.
Park, nieduży, ładnie zaprojektowany, jest niezwykle malowniczy. Także dziś byłby doskonałą scenerią dla spaceru eleganckich dam i dżentelmenów – zupełnie jak na prezentowanej pocztówce z 1910 r.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl.opis odnośnika https://www.atticus.pl/?pag=poz&id=89755 opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=poczt
#historia #warszawa #sztuka #kultura #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne