Opublikowano:

Trzydziesty Prezydent USA –…

Trzydziesty Prezydent USA – Calvin Coolidge
Ur. 4 lipca 1872 w Plymouth Notch, Vermont, zm. 5 stycznia 1933 w Northampton, Massachusetts
Okres urzędowania: 2 sierpnia 1923 – 4 marca 1929
Partia: Republikańska

1. Jest jak dotąd jedynym amerykańskim prezydentem urodzonym w Dzień Niepodległości USA. Jego ojciec, John Calvin Coolidge Sr., był znanym w Vermont politykiem (zasiadał m.in. w stanowym Senacie i Izbie Reprezentantów); gdy Calvin (a właściwie John Calvin Jr. – w dorosłym życiu posługiwał się swoim drugim imieniem) miał dwanaście lat, zmarła jego matka. Przyszły prezydent ukończył później Amherst College z dyplomem prawnika i pracował w zawodzie od 1898 roku.
2. W 1905 ożenił się z nauczycielką w szkole dla głuchoniemych, Grace Goodhue, z którą miał dwóch synów – Johna (1906-2000 – został znanym biznesmenem w branży kolejowej) i Calvina Jr. (1908-1924 – zmarł w wieku szesnastu lat w wyniku zakażenia krwi, jakiego nabawił się podczas gry w tenisa w butach bez skarpet).
3. Coolidge traktował swoją żonę raczej ozięble – tuż po ślubie nakazał jej zacerowanie 52 par swoich dziurawych skarpet, ponadto bez ogródek krytykował jej kuchnię (potrafił np. zrzucić na podłogę upieczone przez nią ciastko i demonstracyjnie rozdeptać je nogą).
4. Karierę polityczną rozpoczynał od lokalnych stanowisk w Massachusetts, ostatecznie zostając gubernatorem tego stanu. Jako wiceprezydent pod Warrenem G. Hardingiem przejął urząd prezydenta po jego nagłej śmierci, która zastała Coolidge’a podczas wizyty w domu rodzinnym w Vermont. Został tam zaprzysiężony przez swojego ojca, który był certyfikowanym przez władze stanowe notariuszem i sędzia pokoju. Celem uniknięcia wątpliwości co do ważności przysięgi, Calvin złożył ją ponownie następnego dnia w Waszyngtonie przed sędzią Sądu Najwyższego Dystryktu Kolumbii, Adolphem A. Hoehlingiem Jr.
5. Nadano mu przydomek Silent Cal (Cichy Cal) – był utalentowanym mówcą, chętnie rozmawiał również z dziennikarzami (podczas prezydentury zwołał 529 konferencji prasowych), jednak prywatnie dał się poznać jako osoba zamknięta w sobie i małomówna.
6. 24 lutego 1924 roku wygłosił pierwsze transmitowane przez radio prezydenckie orędzie; mowa inaugurująca jego drugą kadencję (z łatwością wygrał wybory w 1924 roku, mimo podziałów w obozie republikanów) również jako pierwsza w historii prezydenckich inauguracji była transmitowana drogą radiową.
7. Był znany z miłości do zwierząt – miał kilka psów, kota, a także dwa udomowione szopy pracze (znienawidzone przez personel Białego Domu ze względu na zniszczenia, jakie czyniły na drogocennych meblach znajdujących się w rezydencji).
8. Posiadał w Białym Domu elektrycznego konia, na którym doskonalił swoje umiejętności jeździeckie.
9. Lubił żartować z personelu Białego Domu, dzwoniąc do drzwi rezydencji, a następnie uciekając i obserwując z ukrycia reakcję zdezorientowanych pracowników, którzy nie zastawali nikogo przed wejściem. Podobny los spotykał często ochroniarzy prezydenta – Coolidge zwykł ich głośno wzywać ze swojego gabinetu, a następnie chować się i z radością patrzeć na miny spanikowanych agentów Secret Service, szukających w popłochu swojego szefa.
10. Jako prezydent dał się zapamiętać m.in. przez obniżkę podatków, deregulację przemysłu czy cięcia w wydatkach rządowych. Niespodziewanie zrezygnował z udziału w wyborach w 1928 roku – uważał, że jeden człowiek nie powinien sprawować prezydentury przez 10 lat. Na emeryturze poświęcił się pisaniu autobiografii; miał również swoją kolumnę w jednej z gazet. Zmarł niespodziewanie na zawał serca w wieku 60 lat; został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Plymouth Notch.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu