Opublikowano:

Trzydziesty Pierwszy…

Trzydziesty Pierwszy Prezydent USA – Herbert Hoover
Ur. 10 sierpnia 1874 w West Branch, Iowa, zm. 20 października 1964 w Nowym Jorku
Okres urzędowania: 4 marca 1929 – 4 marca 1933
Partia: Republikańska

1. Jego ojciec był kowalem, matka zaś – duszpasterzem kościoła kwakrów. Herbert w młodym wieku został sierotą – jego ojciec zmarł gdy przyszły prezydent miał 6 lat, matka zaś zaledwie trzy lata później. Wychowywany przez krewnych, Hoover nigdy nie uczęszczał do szkoły średniej – mimo to dostał się na nowo powstały Stanford University i znalazł się w gronie jego pierwszych absolwentów (ukończył geologię).
2. W 1899 roku ożenił się z Lou Henry – również absolwentką geologii na Stanford. Para miała dwóch synów – Herberta Jr. oraz Allana. Lou Henry Hoover była poliglotką – poza angielskim znała łacinę, mandaryński, hiszpański, niemiecki, włoski oraz francuski.
3. Hooverowie pracowali w branży górniczej m.in. w Chinach, gdzie zastało ich tzw. powstanie bokserów (zbrojny bunt ludowy przeciwko dynastii Qing i cudzoziemcom). Herbert działał aktywnie w biznesie aż do rozpoczęcia I wojny światowej i dorobił się prawdziwej fortuny, której wartość szacuje się nawet na 100 milionów dzisiejszych dolarów.
4. W czasie I wojny światowej organizował transport żywności do zmagającej się z głodem Europy, ostatecznie stając na czele powołanej przez prezydenta Wilsona Agencji Żywności USA. Po zakończeniu prezydentury kontynuował działalność charytatywną; był pięciokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, jednak finalnie nigdy nie został jej laureatem.
5. W latach 1921-1928 był Sekretarzem Handlu Stanów Zjednoczonych. 7 kwietnia 1927 roku wystąpił w pierwszej w historii USA transmisji telewizyjnej; transmisję przeprowadzono przy użyciu infrastruktury sieci telefonicznej – Hoover przemawiał z Waszyngtonu do oglądających go w Nowym Jorku dziennikarzy.
6. Jako powszechnie znana i szanowana postać, zdobył nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 1928 roku, w których bez problemu pokonał kandydata demokratów, Ala Smitha. Hoover miał zwolenników wśród wyborców obydwu głównych partii – swego czasu prezydent Wilson widział w nim nawet swego następcę jako prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej, jednak Herbert był zdeklarowanym republikaninem.
7. Jesienią 1929 roku, zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu jego kadencji, wybuchł Wielki Kryzys – największa zapaść ekonomiczna XX wieku. Nieudane wysiłki prezydenta w walce z kryzysem sprawiły, że stał się jego twarzą: powstające w całym kraju slumsu nazywano Hoovervilles, gazety, pod którymi sypiali bezdomni – Hoover Blankets, zaś wewnętrzne strony kieszeni spodni, które ludzie wyciągali na wierzch na znak biedy – Hoover Flags.
8. Hoover zdołał uzyskać nominację rozbitej Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 1932 roku, jednak poniósł w nich sromotną klęskę, ulegając Franklinowi Delano Rooseveltowi w 42 z 48 stanów. Po wyborach stał się jednym z największych krytyków FDR, który zresztą nie pozostawał mu dłużny, m.in. odmawiając przyznania byłemu prezydentowi ochrony Secret Service.
9. Od jego imienia i nazwiska pochodzą nazwy dwóch ciał niebieskich – asteroidy Herbertii i planetoidy Hooverii. W 1947 roku jego nazwiskiem ochrzczono również słynną zaporę na rzece Kolorado (w latach 1933-1947 noszącą nazwę Boulder Dam).
10. Po zakończeniu prezydentury poświęcił się działalności charytatywnej i literackiej. Zmarł w wieku 90 lat w Nowym Jorku; jego rekord długości życia po ustąpieniu z urzędu prezydenta (31 lat, 17 miesięcy i 16 dni) został pobity dopiero 7 września 2012 roku przez Jimmy’ego Cartera.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu