Opublikowano:

Recenzja: Pradzieje…

Recenzja: Pradzieje Balearów

Książka „Pradzieje Balearów” autorstwa Cezarego Namirskiego, jak nazwa wskazuje, skupia się na przedstawieniu najodleglejszych dziejów Balearów, wysp znajdujących się na południowy-wschód od Hiszpanii.

Jak autor w podtytule wskazuje skupia się na czasach od najwcześniejszej obecności ludzi po okres podboju przez Rzymian. Autor nie skupia się jedynie na przedstawieniu historii archipelagu. Dostajemy także pewną porcję geografii oraz zestawienie ciekawszych zabytków i stanowisk archeologicznych na wyspach: Ibizie, Majorce, Minorce oraz Formenterze. Przechodząc do historii Balearów autor rozpoczyna opowieść od najwcześniejszego występowania człowieka na wyspach (czyli do 1600 roku p.n.e.), przechodzi przez kolejne okresy, osiągając finalnie czasy aneksji przez Rzymian. Nie ukrywam, że w kwestii czasów przedrzymskich (zwłaszcza sprzed pierwszego tysiąclecia p.n.e.) nie mam większej wiedzy i zdaję się całkowicie na wiedzę autora. Biorąc pod uwagę kompetencje pisarza, przypisy oraz jego warsztat należy stwierdzić, że mamy do czynienia z pozycją wartościową.

Z perspektywy rzymskiej – nie ukrywam, że czuję lekki niedosyt i raptem cztery niepełne strony są moim zdaniem zbyt krótkim opisem rzymskiej obecności na wyspach. Autor zakończył opowieść na podbiciu Balearów pod koniec II wieku p.n.e. oraz opisie pozostałości rzymskich na wyspie. Z innej strony jasno wspomina w podtytule jaką cezurę sobie wyznaczył.

Książka wydana została w ładnej oprawie i na eleganckim papierze. Treść uzupełniona jest rycinami, mapami, rysunkami i zdjęciami, które lepiej oddają opisywane kwestie. Pozycja składa się ze Wstępu, treści właściwej (podzielonej na kolejne podrozdziały), krótkiego podsumowania w języku angielskim, bibliografii, indeksu stanowisk archeologicznych na wyspach oraz zestawienia zdjęć autora.

Podsumowując, dla osób pasjonujących się czasami odległymi, a chcącymi m.in. poznać lepiej historię Balearów lub wybrać się na wycieczkę po Majorce czy Ibizie śladami starożytnych, z pewnością będzie to pozycja jak najbardziej warta przeczytania.

Recenzja: Pradzieje Balearów

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici