Opublikowano:

RECENZJA: MITY GREKÓW I…

RECENZJA: MITY GREKÓW I RZYMIAN
Książka „Mity Greków i Rzymian” autorstwa Wandy Markowskiej jest to pozycja traktująca o wierzeniach, słynnych mitach i bóstwach świata greckiego oraz rzymskiego. Autorka ukazuje nam świat fantastycznych herosów, nimf oraz przekazów, które funkcjonowały w obszarze Morza Śródziemnego i tłumaczyły wiele zjawisk starożytnym.
Wydawać się może, że Wanda Markowska jest jedynie kolejną pisarką opowiadającą tajemniczy świat mitów starożytnych. Przecież to Jan Parandowski jako pierwszy stworzył swoje wiekopomne dzieło „Mitologia” w roku 1924, traktujące o religii greckiej i rzymskiej. Jest to jednak niezwykle błędna opinia. Pani Wanda Markowska dzięki swojemu przyjemnemu językowi, swobodzie opisu wydarzeń ukazała nam przepiękny świat bogów greckich, ich narodzin, historię walki o władanie nad światem bogów olimpijskich z Gigantami czy umiłowanie przez Prometeusza człowieka, któremu pomógł się usamodzielnić. Mnogość przypowieści, które tłumaczyły starożytnym powstawanie pewnych zjawisk, występowanie rożnych roślin oraz ubarwiające nieznany świat jest naprawdę niesamowity.
Autorka w większej części poświęciła się naturalnie światu greckiemu, który w dużej mierze został wchłonięty do późniejszej mitologii rzymskiej. Pani Wanda Markowska uświadamia Czytelnika, że Rzymianie wcale nie traktowali swoich bóstw wymiennie z greckimi. Religię rzymską w pierwotnej postaci charakteryzuje przecież praktyczność, konkretność i bezosobowość. Z czasem jednak zaczęły się kształtować na wzór grecki takie postaci jak Jowisz, Junona czy Minerwa, które zaczęły przejmować greckie wzorce.
Piękno greckiej i rzymskiej mitologii ukazuje nam bogów z tymi samym wadami, ułomnościami, z którymi na co dzień boryka się nasza cywilizacja. Mamy zazdrosną Herę, niewiernego Zeusa czy mściwego Erosa. Wszystko to pozwala nam uwierzyć, że emocje i wartościowanie są czymś powszechnym oraz każdy z nas im podlega.
Podsumowując, dzieło Wandy Markowskiej jest z pewnością lekturą obowiązkową dla młodzieży i wszystkich tych, którzy chcieliby choć na chwilę zanurzyć się w fascynujący świat mitów. Przecież to te piękne historie ukształtowały znaną nam Europę i po dziś dzień uważane są za część cywilizowanego świata. Co więcej, mitologia grecka stała się źródłem, z którego chętnie czerpią obecni reżyserzy oraz pisarze przy tworzeniu swoich dzieł.
Wanda Markowska stworzyła interesujący zbiór mitów i wierzeń, który naturalnie warto uzupełnić słynną „Mitologią” Jana Parandowskiego oraz „Mitologią Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka.https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/mity-grekow-i-rzymian/
#ksiazki #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/