Opublikowano:

Przed Wami pan Szeremietiew,…

Przed Wami pan Szeremietiew, „ekspert” TVP do spraw historii, który przekonuje, że Dąbrowszczacy mieli napisane na sztandarze, że „walczą za polską republikę sowiecką C.C.C.C.P. de Polonia”.
Pan Szeremietiew to podobno profesor i wykładowca akademicki, ale jak widzicie tytulatura nie idzie czasem w parze ani z wiedzą ani nawet ze zdrowym rozsądkiem.
Pan Szeremietiew spojrzał na litery „C.C.C.P.” i uznał, że są napisane cyrylicą, lecz w ogóle nie ruszyło go to, że cała reszta napisu na sztandarze jest przecież w języku … hiszpańskim.
Przy okazji pan Szeremietiew nie bardzo sobie radzi z językiem rosyjskim (z hiszpańskim zresztą chyba też), bo gdyby się wysilił i rozwinął sobie tę przedziwną, dwujęzyczną formułę „C.C.C.P. de Polonia”, to wyszłoby mu coś kompletnie absurdalnego, coś w stylu „Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Polski”. Pan Szeremietiew uznał zresztą nawet, że tych „C” jest tam za mało i dopisał sobie jeszcze jedno. Ale tu już ogóle nie mamy pomysłu jak ten przedziwny skrót można by rozwinąć.
Dobra, nie będziemy się dalej znęcać nad panem Szeremietiewem. Wyjaśnijmy po prostu co to za sztandar i co tam jest napisane.
To sztandar podarowany Dąbrowszczakom przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Polski w maju 1937 roku. Widzimy tam tekst „Za waszą wolność i naszą”, a pod nim napis „Batalion im. Dąbrowskiego. Najlepszym synom ludu polskiego – KC KPP.
„CCCP de Polonia” to bowiem nie żaden „Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Polski” tylko „Komitet Centralny Komunistycznej Partii Polski”, przetłumaczony na hiszpański jako „Comite Central Comunista Partido de Polonia”.

Źródło: Przywróćmy pamięć o Patronach Wyklętych

#historia #lewica #socdem #historiapolski #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #lewackalogika #neuropa #bekazprawakow #socjalizm #4konserwy #szeremietiew