Opublikowano:

Prawda jest taka, że Żydzi…

Prawda jest taka, że Żydzi stanowili najistotniejsze narzędzie zagłady swoich rodaków w holocauście. Gdyby nie zgadzali się na współpracę za kilka miesięcy życia dłużej i dobre jedzenie, to ta maszyneria by się załamała. Wyobrażacie sobie np. Świadków Jehowy podczas prowadzenia współwyznawców do komór gazowych, pomocy w paleniu ich zwłok i w okradaniu pomordowanych – sortowanie skradzionej odzieży, wyrywanie złotych zebów itd.? Bili też Żydzi, którzy woleli umrzeć niż podjąć taką przymusową współpracę. Pokazano to na opartym na faktach filmie 'Triumf ducha’: https://www.cda.pl/video/231374797/vfilm

SZARA STREFA

TUTAJ można obejrzeć film: https://www.cda.pl/video/251963ae

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Tima Blake’a Nelsona to z pewnością bardzo ambitny projekt. „Szarej strefie” brakuje rozmachu, ale w tym wypadku taka oszczędność środków sprawdziła się, bo film przemawia do wyobraźni, jak mało który obraz na temat obozowej rzeczywistości.

Akcja filmu dzieje się podczas II wojny światowej w obozie zagłady w Oświęcimiu. Jego bohaterami są Żydzi należący do jednej z grup sonderkomando, której zadaniem była praca w krematoriach i wyręczanie Niemców przy wielu „pracach” mających na celu masowe unicestwianie więźniów. W zamian za zabijanie swoich towarzyszy Niemcy zapewniali Żydom cztery miesiące lepszego życia. Jedzenie, papierosy, alkohol, tyle wystarczyło, żeby znaleźć chętnych do pomocy przy najbardziej niewdzięcznych zajęciach.

O postawie Świadków Jehowy w obozach koncentracyjnych:

Obszerny wywiad z Henrykiem Dornikiem; Świadkiem Jehowy i byłym więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych:

Wywiad dla tv. Zielona Góra odnośnie projekcji filmu 'Świadkowie Jehowy a hitleryzm. Niezłomni w obliczu prześladowań’:

O postawie Świadków Jehowy podczas II wojny światowej na kanale Discovery:

#holocaust #sonderkommando #historia #ludobojstwo #ciekawostki #nauka