Opublikowano:

pomyślałem że wrócę do…

pomyślałem że wrócę do postowania starych wojennych fotografii, które nie są zbyt znane w polskiej części internetu, natomiast na zagranicznych forach/stronach są przedstawiane wiele razy i często z dokładnymi i ciekawymi opisami

„German soldiers arrest a Jewish man in Warsaw, Poland following the ghetto uprising that had recently occurred there, April 1943.”

„mimo że dzielnica żydowska zajmowała zaledwie fragment współczesnego warszawskiego Śródmieścia, Żoliborza i Woli, to zdobycie jej przez niemieckich grenadierów pancernych, kawalerzystów SS, żandarmów, żołnierzy lekkiej artylerii i saperów Wehrmachtu wspartych przez Łotyszy stanowiło spore wyzwanie

w kwietniu 1943 r. w getcie znajdowało się zaledwie 40 tys. ludzi. Od 22 lipca 1942 r. do 21 września 1942 r. Niemcy zdążyli wywieźć do Treblinki 75 proc. mieszkańców warszawskiego getta. Niemal wszyscy zginęli w komorach gazowych lub zostali zamęczeni w niewolniczej pracy.

Ci, którzy pozostali, postanowili rozstać się z życiem w walce.

W raporcie sporządzonym dla Heinricha Himmlera Stroop podaje liczbę 16 zabitych i 85 rannych. Wywiad AK doliczył się w tym czasie aż 86 zabitych i 420 rannych Niemców”

#historiajednejfotografii #historia #ciekawostkihistoryczne #wojna