Opublikowano:

Pomożecie wykopać…

Pomożecie wykopać #tworczoscwlasna ?( ͡° ͜ʖ ͡°)

„Jezuici mają z kolei swoje kolegium na przedmieściach, gdzie również znajduje się klasztor. Dwóch jezuitów codziennie przybywa odprawić nabożeństwo w tej Polskiej Kaplicy, ale nie mogą zostać w mieście na noc”.

Ciekawa jest wzmianka o jezuitach. Rzeczywiście, okazjonalnie członkowie Towarzystwa Jezusowego korzystali z Kaplicy Królewskiej, jednak byli oni wyjątkowo niechętnie widziani w Gdańsku, nawet przez niektórych katolików.

Jezuitów już w XVII wieku otaczała atmosfera kontrowersji. Wielu ludzi oskarżało ich o konspiracje, spiski i dążenie do uzyskania jak największej władzy. Według plotek jezuici mieli prowadzić zakulisowe gierki i mieszać się w polityczne intrygi.

Ostatecznie Towarzystwo Jezusowe wzniosło swoje kolegium w Starych Szkotach, czyli dobrach należących do biskupów. W miejscu kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (który ucierpiał podczas wojny ze Szwedami) jezuici wznieśli kościół św. Ignacego, który zachował się do dzisiaj. Jego barokowa fasada wyraźnie nawiązuje do „matki jezuickich świątyń” – słynnego rzymskiego Il Gesù.

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu #religia #gdansk #trojmiasto