Opublikowano:

Osiemnasty Prezydent USA –…

Osiemnasty Prezydent USA – Ulysses S. Grant
Ur. 27 kwietnia 1822 w Point Pleasant, Ohio, zm. 23 lipca 1885 w Wilton, Nowy Jork
Okres urzędowania: 4 marca 1869 – 4 marca 1877
Partia: Republikańska
1. Urodził się jako Hiram Ulysses Grant, jednak od małego posługiwał się przede wszystkim swoim drugim imieniem. Skrót „S.” pojawił się przed jego nazwiskiem przypadkiem i nie ma żadnego konkretnego znaczenia – Thomas Hamer, kongresmen przyjmujący niespełna 17-letniego Granta na słynną akademię West Point, wpisał w ten sposób jego nazwisko na listę studentów (prawdopodobnie kierując się panieńskim nazwiskiem matki Granta – Hannah Simpson) i od tamtej pory „S.” na stałe przylgnęło do przyszłego prezydenta.
2. Mimo, iż był wojskowym biorącym udział w wielu krwawych bitwach, panicznie bał się widoku krwi – do tego stopnia, że jadał wyłącznie bardzo mocno wysmażone, wręcz zwęglone mięso.
3. W trakcie wojny amerykańsko-meksykańskiej walczył po jednej stronie z późniejszym dowódcą wojsk Konfederacji – generałem Robertem E. Lee.
4. Był głównodowodzącym wojsk Unii w czasie wojny secesyjnej, jednak nie lubił nosić munduru – na polu walki najczęściej widywano go w cywilnych ubraniach, z przypiętymi doń insygniami generalskimi.
5. Nałogowo palił cygara – dziennie zużywał ich nawet kilkanaście. W szczytowym okresie popularności, z okazji zwycięstw osiąganych podczas wojny secesyjnej, jego wielbiciele przesłali mu ich około 20 000 sztuk.
6. Abraham Lincoln zaprosił go na spektakl Our American Cousin, wystawiany w Teatrze Forda feralnej nocy 14 kwietnia 1865 roku, jednak Grant odmówił przybycia ze względu na zaplanowany wcześniej wyjazd do rodziny. Do końca życia nie mógł sobie wybaczyć, że nie było go wówczas przy prezydencie – Grant wierzył, że byłby w stanie powstrzymać Johna Wilkesa Bootha przed przeprowadzeniem zamachu, gdyby znajdował się w prezydenckiej loży.
7. Był pierwszym prezydentem USA, którego obydwoje rodzice dożyli inauguracji swojego syna.
8. Jego prezydenturą wstrząsały liczne skandale i kryzysy – musiał się zmagać m.in. z korupcją wśród członków swojego gabinetu, Paniką roku 1873 czy Ku Klux Klanem.
9. Za jego rządów ratyfikowano 15. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która dała prawo głosu w wyborach czarnym obywatelom USA.
10. Zmarł w wieku 63 lat na raka gardła – krótko przed śmiercią słynny pisarz Mark Twain skończył spisywać jego wspomnienia, które stały się później krajowym bestsellerem. Ciało Ulyssesa S. Granta spoczywa w największym mauzoleum w Ameryce Północnej – Grant’s Tomb, położonym na nowojorskim Manhattanie.
***
W poprzednich odcinkach:
1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
***
Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.
Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.
#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu

Powered by WPeMatico