Opublikowano:

Odkryto grób rzymskiej…

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

Archeolodzy odkryli grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e., którą pochowano w antycznym Viminacium (wschodnia Serbia). Zachowany szkielet należał do 3-letniego dziecka.

Ciało pochowano w ołowianej trumnie wraz z licznymi cennymi przedmiotami. Na klatce położono złoty medalion, obok ciała znaleziono kamienie półszlachetne, kilka monet, przy uszach złote kolczyki, a na prawej dłoni miała złoty pierścionek w kształcie węża.

Znalezisko znajdowało się na obszarze, gdzie tego typu odkrycia są częste. Do tej pory natrafiono w Viminacium na ponad 15 tysięcy sarkofagów i trumien z czasów rzymskich; przy czym trumien ołowianych do tej pory wydobyto jedynie 30. Naukowcy mają podejrzenia, że pochowana dziewczynka mogła pochodzić z Bliskiego Wschodu, gdyż stamtąd pochodził zwyczaj chowania zmarłego w ołowianej trumnie.

Odkrycia dokonano w trakcie akcji archeologicznej mającej na celu zabezpieczenie dotychczasowych odkryć, w związku z intensywnym wydobyciem węgla w regionie.

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje