Opublikowano:

Oczy wszystkich zebranych…

Oczy wszystkich zebranych skupione były na centralnym miejscu wypełnionej blaskiem świec sali. Tam, na stole sekcyjnym, leżało zdeformowane ciało noworodka. Już za chwilę w gdańskim auditorium anatomicum miał rozpocząć się makabryczny spektakl dwóch aktorów, w którym główna rola przypadła doktorowi Oelhafowi.

Dr. Oelhaf i potworny płód, czyli pierwsza publiczna sekcja zwłok w Rzeczypospolitej

Zaczynając od schyłku XIV wieku, w wielowiekowej tradycji nauczania w duchu rzymskiego lekarza Galena, którego autorytet nie był podważany przez całe scholastyczne średniowiecze, pojawiły się wyłomy. Renesansowym umysłom nie wystarczało już wertowanie starych ksiąg i czytanie przestarzałych opisów i zawierzanie starym autorytetom – pojawiła się potrzeba poznania żywych i martwych ludzkich tkanek poprzez praktykę i doświadczenie, a nie teorię i analogię do organizmów zwierzęcych.

Impuls do zmian dali lekarze i artyści Odrodzenia. Sekcje zwłok, niegdyś będące owiane religijnym tabu, stawały się teraz narzędziem do lepszego poznania ludzkiego ciała – co było niezbędne zarówno na uniwersytecie, jak i w pracowni malarza czy rzeźbiarza. Rewolucją była działalność wielkiego Wesaliusza, który przeprowadzał sekcje na ludzkich zwłokach i opublikował monumentalne dzieło De humani corporis fabrica, które wraz ze swoimi licznymi rycinami stało się na długo podstawowym dziełem traktującym o ludzkiej anatomii.

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #gruparatowaniapoziomu #gdansk #trojmiasto #medycyna #nauka #horror #makabra