Opublikowano:

Nowe Lotko – tradycja, która…

Nowe Lotko – tradycja, która przetrwała do dziś.
Według staropolskich wierzeń ludowych wiosna uważana była za porę roku, która przynosiła nadzieję na nowe życie – należało się o nie troszczyć i otoczyć opieką. Świętowanie wiosenne rozpoczynało się Wielkim Postem i Wielkanocą. Nasza kultura obfituje w ciekawe obrzędy i tradycje wielkanocne.
Niegdyś rok na wsi upływał w rytm ustalonych obrzędów i zwyczajów. Dziś już rzadko kto pamięta wiele z nich, są wsie i regiony gdzie oprócz pisanek już nie zostało niemal nic.
Na szczęście wiele zwyczajów i obrzędów ciągle jeszcze jest żywych. Jednym z najbardziej znanych jest zwyczaj chodzenia z nowym lotkiem. Nie potrafię powiedzieć kiedy dzieci zaczęły chodzić z „nowym lotkiem”.
„Nowe lotko w sieni, Pani gospodyni, Eli chcecie co oględować, To musicie podarować. Zielony gaj, Koszyczek jaj!” i trzykrotne wielkopostne wezwanie modlitewne
„Któryś za nas cierpiał rany”. Tak śpiewają dzieci po otwarciu drzwi przez wspomnianą gospodynię. W podzięce dzieci dostają podarunki, głównie słodycze i… jajka. Można powiedzieć, że to takie Polskie „halloween”.
Nowe lotko to czubek sosenki przystrojony kolorowymi wstążkami i żółtym słoneczkiem. Dzisiaj juz mało kto ma prawdziwy czubek drzewka zazwyczaj są to gałązki sosnowe. – Kiedyś o czubek sosny nie było trudno, bo podczas wyrębów w lasach gałęzie sosny trafiały do gospodarstw, gdzie były cennym opałem zwanym „chuńkami”- tłumaczyła regionalistka Zofia Dragan.
Ludzie bardzo się cieszą na nowe lotko, zresztą nie ma się co dziwić. Nowe lotko to zwiastun wiosny, dobrobytu i szczęścia. – Kiedyś wierzono, że im więcej nowych lotek przyjdzie do domu, tym większą wróży to pomyślność. W zbiorach, w hodowli zwierząt a także w finansach – przypomniała Z.Dragan.
Nie mogę określić dokładnej daty obchodzenia tego święta, ponieważ w Brennie (w miejscu gdzie ta tradycja żyje najbardziej) Obchodzi się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, natomiast na moich terenach w połowie postu, co w tym roku przypada dziś 🙂
#kultura #tradycja #polska #ciekawostki #historia