Opublikowano:

NAUKOWCY ODKRYLI RZYMSKĄ MISĘ…

NAUKOWCY ODKRYLI RZYMSKĄ MISĘ DO MYCIA W HOLANDII

Archeolodzy natrafili w Holandii na wyjątkową rzymską miskę z brązu do mycia. Obiekt znaleziono w Rijnsburg. Tego typu przedmioty są rzadkością i dotychczas udało się odkryć jedynie dziesięć w Europie. Ta wanienka jest jednak wyjątkowa.

Miska jest pięknie zdobiona wizerunkiem głowy orła. Obiekt jest datowany na IV wiek n.e.; podobnie jak i grób, w którym znaleziono obiekt. Na miejscu pochówku – gdzie pochowano 3 skremowane ciała – znaleziono także grzebienie.

Odnaleziona wanienka została wydobyta w kawałkach i dopiero po gruntownej pracy rekonstrukcyjnej udało się przywrócić prawidłowy wygląd obiektu. Wizerunek orła sugeruje, że przedmiot mógł należeć do ważnego członka sztabu armii rzymskiej.

Co ciekawe, naukowcy uważają, że Rzymianie opuścili dzisiejsze ziemie Holandii w III wieku n.e. pod naporem germańskich plemion. Odkrycie to jednak może sugerować, że de facto Rzymianie przebywali w tym miejscu jeszcze pod koniec III lub nawet na początku IV wieku n.e. Niewykluczone, że dużą rolę odegrały tu przekupstwa lokalnych wodzów barbarzyńskich.

Obiekt można zobaczyć w Rijksmuseum van Oudheden w Leiden (Holandia).

Naukowcy odkryli rzymską misę do mycia w Holandii

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje