Opublikowano:

Na historykach pojawiła się…

Na historykach pojawiła się ta praca + mapki haplogrup. Dostrzegacie coś ciekawego? Ja mam kilka obserwacji.
Popatrzcie na dwie mapki R, I, R1a, R1b, I2. Wyraźnie widać że przez środek polski ciągnie się tak jakby „pas polski” który odcina się od „brzegów” na wschodzie i zachodzie. bardzo ciekawe są w tym kontekście I2 i R1b. Widać że Polacy pod względem I2 odstają od Słowian wschodnich, Rusinów. Jeżeli przyjmiemy że I2 na zachodzie Polski to Kresowiacy, spolonizowani Rusini to podział będzie jeszcze wyraźniejszy. Czyli jeszcze raz, Polacy różnią się od Rusinów, Słowian wschodnich. Zgodnie z teorią allo przodkowie Polaków przybyli do Polski ze wschodu, na podstawie genetyki wiemy że Polacy są ze sobą dość blisko spokrewnieni jako populacja: Results showed that the level of differentiation within Polish population is quite low but some differences were indicated. It was confirmed that the Polish population is characterized by a high degree of homogeneity, with only slight genetic differences being observed at the regional level. Więc można z tego wyciągnąć ciekawy wniosek na temat ekspansji Słowian na nasze tereny, tzn. to nie była powolna stopniowa ekspansja, stopniowe zasiedlanie terenów ze wschodu, kawałek po kawałku, bo Polacy to nie przedłużenie Słowian wschodnich na zachód. To musiała być migracja jakiejś zwartej populacji prosto do „środka” Polski, później wzrost populacji, stopniowe zasiedlanie terenów i w X wieku widzimy plemiona lechickie mniej więcej pokrywające się z tą mapą.
Więc skąd mogłaby przybyć taka populacja? Na których terenach na wschodzie Słowianie są najbardziej podobni do Polaków?
Później, już w czasach państwa polskiego też następowały migracje, zasiedlanie nowych terenów, popatrzcie chociażby na te cypel R1a w Lubelskim. Te tereny długo nie były zasiedlone ze względu na najazdy i wojny na pograniczu, dopiero po unii z Litwą sytuacja się uspokoiła i ruszyła kolonizacja z Polski. Ciekawe są też Grody Czerwieńskie, według kronikarzy lackie. Nestor pisał że wysiedlono stamtąd Lachów. Ale czy to możliwe żeby aż tak zmienić oblicze tych terenów?
Teraz popatrzmy na R1b. widać wyraźnie że jest mniej więcej równomiernie rozprowadzone w „pasie polskim”, Słowianie na wschodzie różnią się pod tym względem. Skąd pochodziło to R1b? Te wyspy można zwalić Niemców ale reszta? Albo „Polacy” po drodze przechwycili jakichś Gemańców albo ci na miejscu uchowali się gęściej niż się wydawało.

Z takich „anomalii” to ładnie widać Bałtów na północnym wschodzie no i ciekawe są te wysepki I1 na wschodzie. I czemu tak dużo tego I1 w Wielkopolsce? Da się to tak łatwo wytłumaczyć późniejszymi osadnikami?

No i na koniec smaczek. jak myślicie, mieszkańcy których województw najbardziej odstają od „typowego Polaka”? Śląsk? warmińsko-mazurskie? Nic z tych rzeczy. Łódzkie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, lubelskie.

#slowianie #historia #ciekawostkihistoryczne #mapy