Opublikowano:

„MUŁY MARIUSZA” Ekwipunek…

„MUŁY MARIUSZA”
Ekwipunek (poza zbroją) rzymskich żołnierzy pierwotnie, jak to było we wszystkich armiach ówczesnego świata, był przewożony na wozach lub mułach. Wraz jednak z reformą Mariusza (koniec II wieku p.n.e.) nakazano żołnierzom nosić na własnych barkach poza zbroją worki (sarcinae) z naczyniami do przyrządzania posiłków (vasa), paterę, łopatkę saperską i kilkudniowy zapas żywności (cibaria). Całość uzupełniały jeszcze części zdemontowanych machin wojennych.
W ten sposób odciążono i zmniejszono liczbę wozów zaopatrzeniowych oraz zwiększono mobilność armii. Legioniści mogli poruszać się strategicznej w terenie, nie będąc uzależnionym od głównych traktów, którymi mogły się poruszać wozy. Takich żołnierzy nazywano „mułami Mariusza”, a waga ciężaru noszonego przez każdego żołnierza sięgała od 33 do 44 kilogramów. Po twardym szkoleniu i codziennym drylu wojskowym, legioniści zdolni byli maszerować z takim ciężarem nawet 37,5 km dziennie.
Późniejszy historyk żydowski Józef Flawiusz będzie wspominał, że „piechurzy niewiele różnili się od mułów pociągowych” (Józef Flawiusz, Wojna żydowska, 3.95).https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/muly-mariusza/
#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/