Opublikowano:

Mirki wyjaśnijcie mi postawę…

Mirki wyjaśnijcie mi postawę #uk w czasie II wojny bo to trochę nie logiczne, w sumie najpierw odwlekali wojnę dla siebie od 39 roku potem nie chcieli porozumienia z Hitlerem.. sprawa Hessa itd?
nielogiczne..

jakim cudem stracili pozycję imperium?

mam takie wyjaśnienie:

Imperium Brytyjskie pierwsze uderzenia odniosło wraz z okupacją azjatyckich części przez Japonię.

Następnie przez ustanowienie USA i ZSRR jako globalnych potęg militarnych podczas wojny.

Wielka Brytania była w stanie utrzymać kontrolę nad Bliskim Wschodem w trakcie II wojny światowej, podważając niemieckie marionetki w Iraku i dyplomatycznie przeciwstawiając się sowieckiej okupacji Iranu, ale jej pozycje zostały ostatecznie zniszczone przez utworzenie Izraela.

Początkowo amerykańscy intelektualiści lobbowali Stalina, aby naciskać na utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie, ale Churchill przekonał FDR, że Izrael jest konspiracją komunistyczną i obaj byli temu przeciwni.

W końcu Mołotow przekonał FDR do pomysłu, aby Churchill był sam.

Następnie Stalin wysłał oficerów NKWD i tony broni wziętej od Niemców do żydowskiego ruchu oporu, aby tam walczyli z brytyjskim kolonializmem.

Operacja zakończyła się ogromnym sukcesem, która doprowadziła do zniszczenia wpływów brytyjskich.

Izrael powstał jako swego rodzaju republika ludowa.

Wielka Brytania z kolei zaczęła wspierać kraje arabskie przeciwko Izraelowi.

Następnie w 1949 roku partie lewicowe przegrały wybory w Izraelu, a kraj przeniósł lojalność na Stany Zjednoczone.

Stalin był zły i przekierował pomoc dostarczaną Izraelowi do swoich arabskich sąsiadów, którzy byli przeciwko Izraelowi. Miał im do zaoferowania o wiele więcej niż Wielka Brytania.

Mniej więcej od tego czasu Bliski Wschód stał się strefą rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR, co oznacza, że w tym układzie nie było miejsca dla Wielkiej Brytanii, która skutecznie eliminowała ją jako mocarstwo globalne.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #polska
#historia