Opublikowano:

MASAKRA OATMANÓW, CZYLI…

MASAKRA OATMANÓW, CZYLI HISTORIA DZIEWCZYNY Z TATUAŻEM

18 lutego 1851 roku, nad rzeką Gila River w Arizonie, około 90 mil na wschód od słynnego z westernów miasteczka Yuma, doszło do wydarzenia, które przeszło do historii USA jako „Masakra Oatmanów” („The Oatman Massacre”).

Gruba kilkunastu Indian zaatakowała rodzinę Oatmanów, mordując prawie wszystkich jej członków. Przy życiu pozostali jedynie: 15-letni Lorenzo, który został skatowany i pozostawiony w okolicach miejsca zwanego „Gila Bend” na pewną śmierć oraz 14-letnia Olive i 7-letnia Mary Ann.

Gdy masakra dobiegła końca, Indianie przeszukali dobytek swoich ofiar, po czym zabrali wszystkie rzeczy, które uznali za przydatne. Dwie siostry zostały zmuszone, by odejść razem ze swoimi oprawcami. Lorenzo Oatman cudem przeżył atak. Dwa tygodnie błąkał się samotnie po okolicy, aż wreszcie na początku marca, z pomocą przypadkowo spotkanych emigrantów odnalazł ciała członków swojej rodziny i pochował ich we wspólnym grobie.

Siostry po uprowadzeniu, przez niemal rok były niewolnicami wśród członków plemienia Yavapai. Po latach Olive opowiedziała, iż razem z siostrą były przekonane, że wkrótce zostaną zabite przez Indian. Dziewczęta często bito i maltretowano oraz wykorzystywano do prac nie wymagających specjalnych umiejętności. Ich dni wypełniały takie czynności jak karmienie zwierząt, przynoszenie wody z rzeki i zbieranie drewna na opał.

Olive Oatman została w końcu odkupiona i adoptowana przez wodza plemienia Mojave. Jako znak przynależności do plemienia swoich wyzwolicieli – jej ramiona i brodę zaczął zdobić rytualny, niebieski tatuaż plemienny. Otrzymała nowe imię i wiodła szczęśliwe życie wśród swoich współplemieńców.

Podczas pobytu wśród Indian Mohave poznała ich kulturę, tradycję i obyczaje. Pokochała indiański świat. Pragnęła do końca swoich dni pozostać jedną z nich. Nie pozwolono jej na to. Wbrew własnej woli „dziewczyna z tatuażem” została oswobodzona i siłą przywieziona z powrotem do „cywilizowanego” świata białych ludzi. Wróciła, chociaż nie chciała.

Przez wiele lat sądzono, że za morderczy atak na rodzinę Oatmanów odpowiadają Indianie z plemienia Apaczów, jednak dziś antropolodzy są zgodni – byli to wojownicy z plemienia Yavapai, zamieszkujący ówcześnie tereny dzisiejszej Arizony, w wiosce oddalonej około 100 mil od miejsca dokonanej przez nich masakry.

#wmrokuhistorii #historia #usa #dzikizachod #gruparatowaniapoziomu #xixwiek #ciekawostkihistoryczne #indianie