Opublikowano:

Juliusz Verne (1829-1905),…

Juliusz Verne (1829-1905), którego urodziny przypadają na 8 lutego, fantastyczny fantasta wiódł swe długie życie niezwykle pracowicie. Był prozaikiem, komediopisarzem, publicystą, wykonywał też kilka innych, nieliterackich zawodów. Sławę przyniosła mu powieść „Pięć tygodni w balonie” z 1963 r. Do najważniejszych utworów o charakterze przygodowo-awanturniczym należała trylogia: „Dzieci kapitana Granta”, „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” i „Tajemnicza wyspa”, która w wielu adaptacjach, bliskich i dalekich od oryginału, jest stale wykorzystywana w kulturze popularnej.
Był też jednym z ważnych współtwórców powieści fantastyczno-naukowej, dał podwaliny całej historii SF, w swej niezwykłej „Wyprawie do wnętrza ziemi” i innych utworach. Były one świadectwem fascynacji (jego i jemu współczesnych) rozwojem europejskiej cywilizacji technicznej i jej nieograniczonych – jak się wydawało możliwości rozwiązania wszystkich problemów ludzkości.
Choć pod koniec życia jego entuzjazm dla rozwoju technologicznego osłabł, o czym świadczy późna powieść „Pan Świata”.
Wraca się też do innych jego utworów „Piętnastoletniego kapitana”, „Kuriera carskiego” czy „W 80 dni dookoła świata” z 1873 r., powieści która przyniosła mu realną fortunę.
Kreował postaci wyraziste, choć nie zawsze o pogłębionej psychologii, oraz niezwykle atrakcyjne fabuły. Zapewne także dlatego, mimo upływu czasu, jego twórczość żyje w tysięcznych wersjach, przywołaniach i przeróbkach, w których często odbiorcy nie potrafią dopatrzyć się Verne’owskiego oryginału.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do zapoznania się z ciekawymi wydaniami utworów Juliusza Verne’a, którego dzieło – warto nadmienić – miało zawsze w naszym kraju szczęście do ciekawych ilustratorów i pracowań graficznych. opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?val=verne&pag=szukaj&lang=&Szukaj=Szukaj
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #literatura #kultura #historia

Powered by WPeMatico