Opublikowano:

#historia #polityka #xxwiek…

#historia #polityka #xxwiek #xxiwiek #polska #historiapolitycznazkarpem
Codziennie wrzucam wydarzenia historyczne związane z polityką w III RP, które miały miejsce w konkretnym dniu kalendarzowym. Autorski tag – #historiapolitycznazkarpem.
Mamy dziś 14 sierpnia.
Zdarzyło się w Polsce:
1995 – W Warszawie odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego (plac Piłsudskiego). Jego lokalizacja jest krytykowana. W trakcie świąt i uroczystości państwowych żołnierze ustawiają się tyłem do pomnika marszałka, co odbierane jest jako lekceważenie i zniewaga Piłsudskiego. Jego postać budzi kontrowersje z lewej i z prawej strony politycznej, z różnych względów. Lewica ma mu za złe zamach majowy, wprowadzenie dyktatury i odejście od ideałów socjalizmu, zaś prawica, szczególnie spod znaku Konfederacji: słaba strategia(chodzi głównie o traktat ryski), bycie niemieckim agentem i socjalizm właśnie. Kilkanaście lat później niedaleko stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego, który także będzie budził kontrowersje, ale już z zupełnie innych względów.
2001 – Założono Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Założycielem szkoły jest postać już wtedy kontrowersyjna, o. Tadeusz Rydzyk. Krytykowany za sprzeniewierzenie pieniędzy zbieranych na ratowanie stoczni, antysemityzm na antenie swojego Radia Maryja, oraz za niewyjaśnione pochodzenie pieniędzy na założenie tegoż radia. Początkowo wspiera ZChN, później wsławi się popieraniem PiSu, współrządzącej Ligi Polskich Rodzin, a następnie znowu aż do teraz PiSu. Jedna z najbardziej wpływowych osób w Polsce i w obecnej partii rządzącej, w której istnieje frakcja dobitnie z nim związana. W samej uczelni poza osobami duchowymi obecni są też profesorowie z UMK, min. założyciel Porozumienia Centrum Wojciech Polak, który „wsławił” się atakami na osoby LGBT, a także Jacek Bartyzel, monarchista, o którym było głośno za obraźliwe określenie mniejszości żydowskiej „parchami”.