Opublikowano:

Dziewiętnasty Prezydent USA –…

Dziewiętnasty Prezydent USA – Rutherford B. Hayes
Ur. 4 października 1822 w Delaware, Ohio, zm. 17 stycznia 1893 w Fremont, Ohio
Okres urzędowania: 4 marca 1877 – 4 marca 1881
Partia: Republikańska
1. Wraz z siostrą był wychowywany samotnie przez swoją matkę, Sophię Birchard (ojciec Hayesa zmarł dziesięć tygodni przed jego narodzinami). Od małego wykazywał wielki potencjał do nauki, ostatecznie kończąc Harvard i zostając cenionym prawnikiem.
2. W 1852 roku poślubił Lucy Webb, która jako pierwsza z Pierwszych Dam Stanów Zjednoczonych w historii ukończyła college. Para doczekała się ośmioro dzieci.
3. Walczył w wojnie secesyjnej, podczas której został kilkukrotnie ranny (jako jedyny z prezydentów USA biorących czynny udział w tym konflikcie); po bitwie o Cedar Creek był nawet przez chwilę omyłkowo uznawany za zmarłego po tym, jak został (jak się później okazało – niegroźnie) postrzelony w głowę.
4. Jako gubernator Ohio (pełnił urząd w latach 1868 – 1872 oraz 1876 – 1877) wsławił się walką o prawa czarnych obywateli; był również zagorzałym zwolennikiem impeachmentu prezydenta Andrew Johnsona.
5. Został wybrany na urząd po jednych z najbardziej kontrowersyjnych wyborów w historii Stanów Zjednoczonych – głosowanie powszechne (z najwyższą frekwencją w dziejach USA – 81,8%) wygrał jego rywal, demokrata Samuel J. Tilden, jednak z powodu niejednoznacznych wyników głosowania w południowych stanach (obydwie strony oskarżały się o fałszerstwa wyborcze), o ostatecznym wyniku głosowania elektorskiego zadecydowała specjalna komisja powołana przez Kongres. Finalnie Hayes zwyciężył stosunkiem głosów elektorskich 185 do 184, zaś wynik wyborów został oficjalnie uznany przez obie partie dopiero dzień przed planowaną inauguracją – Partia Demokratyczna zaakceptowała Hayesa na stanowisku, ponieważ Republikanie zgodzili się przyjąć tzw. Kompromis roku 1877, gwarantujący m.in. wycofanie wojsk USA z południowych stanów.
6. Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii złożył przysięgę prezydencką w Białym Domu; miało to miejsce 3 marca 1877 roku, podczas kameralnej ceremonii – otoczenie prezydenta obawiało się o jego bezpieczeństwo ze względu na wciąż napiętą atmosferę wywołaną kontrowersjami wokół wyborów. Publiczna inauguracja odbyła się dwa dni później, na Kapitolu.
7. Za czasów jego prezydentury w Białym Domu zapanowała prohibicja – co prawda na przyjęciu inauguracyjnym podawano wino, jednak za namową żony (zwanej złośliwie Lemonade Lucy) Hayes ustanowił wkrótce zakaz spożywania alkoholu w prezydenckiej rezydencji.
8. Wraz z małżonką wprowadził kultywowaną do dziś tradycję toczenia jajek po trawniku Białego Domu w każdy Poniedziałek Wielkanocny.
9. Za jego kadencji w Białym Domu pojawił się pierwszy telefon, a także pierwsza maszyna do pisania.
10. Postulował wydłużenie czasu trwania prezydenckiej kadencji z czterech do sześciu lat oraz wprowadzenie limitu jednej kadencji, jednak jego pomysły nie weszły w życie. Zgodnie z obietnicą złożoną na początku prezydentury, Hayes nie ubiegał się o reelekcję – w późniejszych latach poświęcił się działalności społecznej. Zmarł na zawał serca w wieku 70 lat.
***
W poprzednich odcinkach:
1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
***
Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.
Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.
#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu