Opublikowano:

Dwudziesty Siódmy Prezydent…

Dwudziesty Siódmy Prezydent USA – William Howard Taft
Ur. 15 września 1857 w Cincinnati, Ohio, zm. 8 marca 1930 w Waszyngtonie, D.C.
Okres urzędowania: 4 marca 1909 – 4 marca 1913
Partia: Republikańska

1. Był synem Alphonso Tafta – Sekretarza Wojny i Prokuratora Generalnego pod prezydentem Ulyssesem S. Grantem.
2. Studiował na Yale University i University of Cincinnati, po którego ukończeniu zrobił błyskawiczną karierę prawniczą. W 1880 roku poznał Helen „Nellie” Herron, z którą ożenił się sześć lat później – para miała trójkę dzieci. Najstarszy syn Taftów, Robert, został później wpływowym senatorem Partii Republikańskiej.
3. Jako Sekretarz Wojny pod prezydentem Theodorem Rooseveltem, nie palił się do startu w wyborach prezydenckich w 1908 roku (jego największą życiową ambicją była służba w Sądzie Najwyższym), jednak ostatecznie uległ namowom Roosevelta i z łatwością pokonał Demokratę Williama Jenningsa Bryana, zdobywając 2/3 głosów elektorskich.
4. Był ostatnim amerykańskim prezydentem, który hodował przy Białym Domu krowę – krasula wabiła się Pauline i codziennie dawała mieszkańcom prezydenckiej rezydencji nawet 30 litrów świeżego mleka.
5. Jako pierwszy prezydent USA posiadał samochód – w okresie urzędowania przekształcił znajdującą się przy Białym Domu stajnię w garaż.
6. Był zdecydowanie najcięższym amerykańskim prezydentem – w „szczytowym” okresie swojej prezydentury ważył nawet 150 kilogramów (przy 182 cm wzrostu – 20. miejsce w rankingu); ze względu na jego tuszę, w Białym Domu zainstalowano ogromną wannę, z łatwością mogącą pomieścić cztery dorosłe osoby. Najprawdopodobniej nieprawdziwa jest jednak popularna historia, jakoby zdecydowano się na ten krok po tym, gdy prezydent utknął w normalnych rozmiarów wannie i do jego uwolnienia potrzeba było pomocy sześciu mężczyzn – Taft korzystał z większych wanien jeszcze przed objęciem urzędu, zaś incydent z utknięciem najpewniej nigdy nie miał miejsca.
7. Zapoczątkował tradycję „prezydenckiego rzutu”, oficjalnie otwierającego sezon baseballowy w USA – miało to miejsce 14 kwietnia 1910 roku, przed meczem Washington Nationals – Philadelphia Athletics.
8. W wyborach prezydenckich w 1912 roku zdobył zaledwie 8 z 531 głosów elektorskich – to najgorszy wynik prezydenta ubiegającego się o reelekcję w historii USA.
9. W 1921 roku został mianowany przez prezydenta Warrena G. Hardinga na prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, co czyni go jak dotąd jedynym Amerykaninem w historii, który stał na czele zarówno władzy wykonawczej, jak i sądowniczej USA. Jako prezes Sądu Najwyższego zaprzysiągł dwóch prezydentów – Calvina Coolidge’a (1925) i Herberta Hoovera (1929). Taft uważał zostanie prezesem Sądu Najwyższego za swoje największe osiągnięcie – ważniejsze nawet niż prezydentura.
10. Ze względu na zły stan zdrowia, 3 lutego 1930 roku ustąpił ze stanowiska prezesa Sądu Najwyższego. Nieco ponad miesiąc później William Howard Taft zmarł na zawał serca w swoim domu w Waszyngtonie. Jako pierwszy amerykański prezydent został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington w stanie Virginia – poza nim jedynym prezydentem spoczywającym w tym miejscu jest jak dotąd John Fitzgerald Kennedy.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu