Opublikowano:

Dwudziesty Prezydent USA –…

Dwudziesty Prezydent USA – James A. Garfield
Ur. 19 listopada 1831 w Moreland Hills, Ohio, zm. 19 września 1881 w Elberon, New Jersey
Okres urzędowania: 4 marca 1881 – 19 września 1881
Partia: Republikańska
1. Był ostatnim amerykańskim prezydentem urodzonym w chacie z bali.
2. W 1858 roku poślubił Lucretię Rudolph – swoją byłą studentkę z Western Reserve Eclectic Institute (obecnie Hiram College), gdzie Garfield nauczał jej greki. Para doczekała się dwóch córek i pięciu synów – jeden z nich, James Rudolph Garfield, był przez dwa lata Sekretarzem Zasobów Wewnętrznych USA pod prezydentem Theodorem Rooseveltem.
3. Był oburęczny, w dodatku posiadał ponadprzeciętne zdolności lingwistyczne; np. na pytanie zadane w mu w języku angielskim, potrafił zapisać odpowiedź jednocześnie w grece i łacinie – na dwóch oddzielnych kartkach, pisząc niezależnie lewą i prawą ręką.
4. Jego ulubionym daniem była zupa z wiewiórek.
5. Jako jedyny prezydent Stanów Zjednoczonych w historii był wyświęconym duchownym, a konkretniej pastorem Kościoła Chrystusowego (jeden z nurtów protestantyzmu).
6. Podczas konwencji Partii Republikańskiej w 1880 roku początkowo nie był brany pod uwagę jako kandydat na prezydenta – delegaci nie byli jednak w stanie dokonać wyboru spośród dwóch głównych kandydatów (byłego prezydenta, Ulyssesa S. Granta oraz senatora z Maine, Jamesa G. Blaine’a), w związku z czym Garfield – jako kandydat kompromisowy – zdobył nominację w 36. głosowaniu na konwencji.
7. Po wyborach prezydenckich w 1880 roku był jednocześnie członkiem Izby Reprezentantów (zasiadał w niej przez 17 lat), senatorem-elektem (wybranym ze stanu Ohio jeszcze przed wyborami prezydenckimi) i prezydentem-elektem – to jedyny taki przypadek w historii USA.
8. W trakcie swojej krótkiej prezydentury musiał stawić czoła tzw. skandalowi Star Route – aferze łapówkarskiej dotyczącej kontraktów na dostarczanie poczty (głównie w zachodnich stanach), w którą zamieszanych było wielu członków kongresu, również z jego własnej partii. Garfield wsławił się wówczas wzniesieniem ponad partyjne koneksje, zlecając przeprowadzenie pełnego śledztwa w tej sprawie.
9. 2 lipca 1881 roku, w poczekalni stacji kolejowej Baltimore and Potomac w Waszyngtonie, Charles J. Guiteau, prawnik i zdeklarowany republikanin, dwukrotnie postrzelił Garfielda w plecy – jedna z kul jedynie musnęła ramię prezydenta, jednak druga utknęła w jego ciele, na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Guiteau starał się wcześniej o posadę ambasadora w Wiedniu oraz Paryżu, ale jego kandydatura została odrzucona.
10. Prezydent Garfield przeżył zamach, jednak lekarze nie byli w stanie odnaleźć kuli tkwiącej w jego ciele – Alexander Graham Bell skonstruował nawet w tym celu prosty wykrywacz metalu, który jednak nie zdał egzaminu (prawdopodobnie jego pracę zakłócały sprężyny łóżka, w którym spoczywał ranny prezydent). James A. Garfield zmarł 19 września 1881 roku w wyniku zakażenia krwi, do którego walnie przyczynili się niosący mu pomoc lekarze, próbujący wydobyć pocisk gołymi, nierzadko brudnymi rękami (antyseptyka była wówczas w powijakach). Charles J. Guiteau został skazany za swój czyn na karę śmierci – wyrok (przez powieszenie) wykonano 30 czerwca 1882 roku. Fragment kręgosłupa Garfielda, w który został postrzelony, przekazano do Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny w Waszyngtonie.
***
W poprzednich odcinkach:
1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
***
Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.
Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.
#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu