Opublikowano:

Dokument o matematyce. Czym…

Dokument o matematyce. Czym jest? Czy istnieje obiektywnie?

Tutaj esej od Eugenea Wignera zatytułowany The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences. W pobieżnym skrócie Wigner zastanawia się czy matematyka istnieje czy jest tylko sposobem w jaki nasz umysł postrzega rzeczywistość – czytaj jesteśmy podpięci na głębokim biologicznym poziomie do analizowania rzeczywistości w taki sposób, to narzędzie nie obiektywna rzecz, która istnieje. A jakby ktoś pytał czy ten człowiek ma jakieś kwalifikacje, to śpieszę z wyjaśnieniem, że jest to laureat nagrody Nobla z fizyki, a na tym się nie kończą jego osiągnięcia. Wigner kończy tym cytatem:

„Let me end on a more cheerful note. The miracle of the appropriateness of the language of mathematics for the formulation of the laws of physics is a wonderful gift which we neither understand nor deserve.”

Eugene Wigner

„If you formulate a question properly mathematics gives you the answer. It’s like having a servant and he is far more capable then you are, so you tell „do this” and if you say it nicely, then it will do it and carry you all the way to the truth”

Savas Dimopoulos

Bardzo ładny przykład od Savasa Dimopoulosa, który przyrównuje matematykę do uniżonego sługi (dżina albo demona). Musicie zapytać go w odpowiedni sposób o coś (ułożenie równania) i on przeprowadzi Was przez działanie i da niespotykany rezultat często w postaci technologii, choć wciąż nie znamy jego natury.

#starszezwoje – blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #nauka #matematyka #myrmekochoria