Opublikowano:

Czemu młodzież ma zazwyczaj…

Czemu młodzież ma zazwyczaj głęboko w dupie historię?
Moim zdaniem winę ponosi kijowa edukacja, brak zachęcania uczniów do poznania historii, brak interaktywnych zadań, natomiast stosy dat, umów, wydarzeń, które nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Największym osiągnięciem dla wielu jest prezentacja z googla czy zdjęcie Akropolu na dużym ekranie.
Innym ciekawym czynnikiem są muzea. Muzeum jest jak każdy widzi. Nudne, duże, i ze starszym kustoszem, który nie potrafi nic więcej, niż wyrecytować formułkę z datami. Zwraca uwagę, aby nie robić żadnych zdjęć, nie rzuć gumy, nie trzymać rąk w kieszeni, nie garbić się, nie rozmawiać, nie kaszleć, nie smarkać, nie oddychać za głośno, nie ignorować mebli książat Czartoryskich w stylu rokoko. Są naturalnie wyjątki, ale zazwyczaj nie liczne, np. Muzeum Powst. Warszawskiego.
Można dość łatwo odczarować takie muzea, to dość proste. Wystarczy zatrudnić ludzi z pasją, zwolnić starych (zwykle takim już przysługuje emerytura) i dać pasjonatom godną pensję, wymienić eksponaty, nudne meble za bronie, szable, biżuterię, stroje z epok, hełmy, tarcze, miecze. Dodać wiele modeli czołgów, samolotów, bitew, miejsc.
Nawiązać współpracę z twórcami na YT, blogerami, popularnymi historykami, jest takich wielu, lecz niewielu współracuje z lokalnymi władzami, centrami sztuki, muzeami.
#gorzkiezale #historia