Opublikowano:

Chcesz zachować się jak…

Chcesz zachować się jak trzeba? Poznaj! Posłuchaj! Przeczytaj i daj przeczytać innym.

WITOLD’S REPORT FROM AUSCHWITZ

W 75. rocznicę ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i 70. rocznicę śmierci „ochotnika do Auschwitz” Fundacja Gdzie oraz Wydawnictwo APOSTOLICUM nieodpłatnie przekazują Państwu nowy angielski przekład Raportu Witolda, opatrzony licznymi przypisami oraz notami biograficznymi.

PDF | AUDIOBOOK | FILM „TATUSIU” („DADDY”) | REPORT IN MUSIC

„Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego – dał się schwytać w drugiej łapance warszawskiej, by stać się dobrowolnym więźniem KL Auschwitz. 21/22 września 1940 r., znalazł się za drutami (stąd niski nr obozowy 4859). Pod fałszywym nazwiskiem Tomasza Serafińskiego przeżył „w piekle na ziemi” 947 dni, tworząc tajną organizację wojskową (ZOW), której jednym z celów było informowanie świata o zbrodniach dokonywanych w KL Auschwitz-Birkenu. W obliczu groźby dekonspiracji, zdecydował się uciec z niemieckiego obozu 26/27 kwietnia 1943 r., kiedy Niemcy znieśli już odpowiedzialność zbiorową za ucieczki więźniów. Chociaż Witold Pilecki wysłał pierwszy raport już pod koniec 1940 roku, a po wyjściu na wolność stale walczył, mówiąc prawdę na temat sytuacji w obozie, niestety, świat pozostał głuchy i bierny…”

„Nieporównywalny geniusz. Gdyby go słuchano, holokaust byłby przerwany.”

Kazimierz Piechowski
3 X 1919 – 15 XII 2017
żołnierz Armii Krajowej
więzień (nr obozowy 918)
i uciekinier z KL Auschwitz

#historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #zadarmo #rozdajo #4konserwy

Ilustracja:

Zbigniew Babiński – 1. Nagroda na Międzynarodowym Konkursie na Plakat „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz” o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU