Opublikowano:

Bawi mnie jak kretyńsko…

Bawi mnie jak kretyńsko ludzie interpretują statystyki średniej długości życia z dawnych czasach. Zauważyłem 2 rodzaje takiej interpretacji, oba równie idiotyczne:
1.Skoro srednia długość życia wynosiła 30 lat, to ludzie dosłownie żyli 30 lat – wszyscy ludzie umierali młodo, a jak ktoś miał 40 lat to był starcem, a jeszcze starszych ludzi nie było już w ogóle
2.Średnia długość życia wynosiła 30 lat, ale wynikała tylko i wyłącznie z wysokiej śmiertelności niemowląt, a jak ktoś przeżył okres niemowlęcy to żył tak samo długo jak teraz.
A tymczasem prawda tkwi po środku – śmiertelnośc niemowląt była olbrzymia, następnie ludzie z powodu kiepskiej medycyny i higieny dużo częściej niż dzisiaj umierali młodo i w wieku średnim, ale jak ktoś dożył 70 czy nawet 80 lat to nie był uznawany za jakiś cud natury, bo takich ludzi wciąż było sporo. Np. napotkałem kiedyś szacunki, że w starożytnym Rzymie 8% ludzi dożywało 70 lat, niby niewiele, ale jeśli na jakimś obszarze w danym roku urodziło się 1000 dzieci, to po 70 latach wciąż żyło 80 z nich – starzec nie był więc super rzadkim widokiem.
#historia #demografia