Opublikowano:

81 lat temu, 7 września 1939…

81 lat temu, 7 września 1939 roku skapitulowała Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte
Mieli rozkaz bronić się 12 godzin, bronili się 7 dni!
____________________________________________________________
Klikając TUTAJ obejrzysz film, z którego dowiesz się gdzie i kiedy zaczęła się II WŚ

1września o 4:47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein otworzył ogień do Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W powietrze wyleciała brama kolejowa oraz fragmenty muru. Do zdobycia placówki ruszyli żołnierze niemieckiej piechoty morskiej oraz oddziały SS-Heimwehr Danzig. W tym czasie polscy żołnierze wytoczyli działo kalibru 75mm i zniszczyli nim kilka gniazd niemieckich ciężkich karabinów maszynowych oraz placówkę gdańskiej policji. Po kilkudziesięciu minutach Niemcy wycofali się z pola walki. Tego dnia nastąpiło drugie natarcie niemieckie, które również załamało się w ogniu polskich karabinów maszynowych.

2 września Niemcy nie prowadzili większych ataków. Starali się rozpoznać sytuacje jaka panuje w polskiej placówce. O godzinie 18:00 nadleciało około 60 bombowców nurkujących Ju-87 Stuka, które przez 40 minut bombardowały placówkę. Podczas tego nalotu zginęło co najmniej sześciu polskich żołnierzy oraz zniszczono moździerze i radiostacje. Ciężko uszkodzony został również budynek koszar.

3, 4 i 5 września wyczerpani obrońcy nadal odpierali ataki niemieckie. Polacy musieli bez przerwy strzec swoich stanowisk obronnych gdyż nie było ludzi, którzy mogliby ich zmienić. Morale obrońców poprawiła wiadomość o tym, że Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Tymczasem Niemcy szykowali się do szturmu generalnego.

6 września Niemcy za pomocą cystern dwukrotnie próbowali podpalić las porastający Westerplatte. Obie próby zostały odparte ogniem broni maszynowej oraz działa przeciwpancernego. Obrońcy cały czas narażeni byli na ostrzał ciężkich dział artyleryjskich oraz naloty bombowców nurkujących.

7 września rozpoczął się od potężnej kanonady z dział niemieckiej artylerii. Ponadto Niemcy za pomocą miotaczy ognia podpalili las. W wyniku beznadziejnego położenia, wyczerpania żołnierzy oraz fatalnego stanu rannych około godziny 10:15 major Henryk Sucharski wydal rozkaz o kapitulacji placówki. Załoga zebrała się przy koszarach, a major Sucharski wraz z dwoma żołnierzami udał się do Niemców. Generał Friedrich Eberhardt w uznaniu męstwa Polaków pozwolił majorowi przebrać się w mundur galowy oraz zachować szablę. Straty Polaków podczas obrony to 15 zabitych i około 50 rannych. Straty niemieckie to około 300-400 zabitych i rannych.

Warto dodać, że major Sucharski już wcześniej rozważał kapitulację, a gdy 2 września doznał ataku nerwowego po niemieckim nalocie kapitan Franciszek Dąbrowski przejął dowodzenie. Dąbrowski, mimo że przez większość czasu był faktycznym dowódcą placówki do końca stwarzał pozory przed żołnierzami, że to major Sucharski dowodzi obroną.

Na zdjęciu Gen. Eberhardt salutuje przed mjr. Sucharskim podczas rozmów o poddaniu Westerplatte

#historykon #historia #gruparatowaniapoziomu #kalendarium #iiwojnaswiatowa #wojsko #nauka