Opublikowano:

618 + 1 = 619 Tytuł: Od…

618 + 1 = 619

Tytuł: Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski.
Autor: Antoni Dudek
Gatunek: książka historyczna
Ocena: ★★★★★★★★★☆

Historia najnowsza, szczególnie polityczna, jest nadal niesamowicie gorącym tematem. Wciąż trwają spory nie tyle w gronie historyków, ale wśród publicystów i właśnie polityków wokół niej. Gros bohaterów tej książki nadal jest aktywna w życiu publicznym (szczególnie Kaczyński i Tusk), lub pamięć o tych rządach, ich reformach jest wykorzystywana w obecnej polemice. Antoni Dudek tak jak w „Historii Politycznej 1989-2015” 99% miejsca poświęcił przede wszystkim faktom. Kwerenda tej książki jest imponująca. Artykuły prasowe, wspomnienia, biografie, stenogramy, roczniki statystyczne, badania opinii publicznej – mamy tego obfitość.

Blisko połowę książki zajmuje opis rządów Tadeusza Mazowieckiego. To jego Rada Ministrów była najważniejsza w transformacji gospodarczej (terapia szokowa Balcerowicza), czy lawirowaniu w zmieniającej się geopolityce. Może mamy zakres tylko 4-lat, ale w tym czasie zmienili się WSZYSCY sąsiedzi Polski z kruszącym się ZSRR na czele. Patronat strategiczny nad zmianami w Polsce objęły Stany Zjednoczone, ale też organizacje międzynarodowe takie jak MFW, Bank Światowcy, czy wreszcie wierzyciele skupieni wokół Klubu Paryskiego i Klubu Londyńskiego. Chichotem historii jest to, że najbardziej dotkliwe neoliberalne rozwiązania Balcerowicza podpisywało złote dziecko PRL – Wojciech Jaruzelski jako ówczesny prezydent. Dalsze rządy zajmują już mniej miejsca. Bielecki jest przedstawiony jako kontynuator rządu Mazowieckiego, jednak z większym wpływem nowego prezydenta Lecha Wałęsy.

Sejm I kadencji, pierwszy z pełni demokratycznych wyborów, nie miał sensu. Składał się z około 20 partii na początku kadencji a w momencie jego rozwiązania było ich jeszcze więcej. Rządy Olszewskiego i Suchockiej przede wszystkim miały problem z poparciem w parlamencie. Olszewskiego popierała koalicja aż 7-miu partii a były plany rozszerzenia jej o 3 kolejne. Olszewski zapowiadał zerwanie z polityką Balcerowicza, jednak nie był w stanie wdrożyć własnego programu gospodarczego. Czasu miał niewiele a i nie był w stanie znaleźć wykonawcy innego, bardziej solidarnego, wychodzenia z gospodarki centralnie planowanej. Ponadto kusił Polaków dekomunizacją życia publicznego i lustracją. Oczywiście jest dużo miejsca poświęconego kulisom odwołania rządu adwokata opozycyjnego, jednak to temat na inny, dłuższy wpis. Suchocka objęła rząd po fiasku misji skompletowaniu rządu przez Waldemara Pawlaka. Pierwsza kobieta premier została wybrana jako osoba, która mogła pogodzić wszystkie koalicyjne partie jako kandydat kompromisowy. Również autor wiele miejsca poświęcił zwykłym grom kuluarowym w gabinetach sejmowych, gdzie szukano możliwości utrzymania, lub rozszerzenia większości sejmowej. Konstrukcja Sejmu I kadencji nie mogła stworzyć stabilnego rządu, przez co zadecydowano się na radykalne progi i metodę d’Hondta, która w ostateczności wyniosła do władzy koalicję SLD-PSL na całe 4 lata.

#bookmeter #historia