Opublikowano:

443 lata temu… 8 maja 1575…

443 lata temu…

8 maja 1575 roku, w węgierskim Varannó (dzisiejszy Vranov nad Topľou, we wschodniej Słowacji), odbył się huczny ślub węgierskiej księżnej Elżbiety Batory (węg. Báthory Erzsébet) z Franciszkiem Nadasdy (węg. Nádasdy Ferenc). Połączenie tych dwóch rodzin sprawiło, że Batorowie skupiliby w swoich rękach dobra nie tylko w Siedmiogrodzie, ale i znaczną część kraju będącego pod panowaniem wrogiej im dynastii Habsburgów.

Młoda para zamieszkała w zamku Sárvár, należącym do rodziny Ferenca. Młodzi od samego początku przypadli sobie do gustu, a ich małżeństwo uchodziło za wyjątkowo udane. Elżbieta w prezencie ślubnym otrzymała zamek w Cachticach (ówczesne Węgry, dziś Słowacja), wraz z kilkunastoma pobliskimi wsiami. Warownia chroniąca granicę z Węgrami została wtedy przekształcona w znacznie większe gotyckie zamczysko, ale hrabina spędzała tam mało czasu, gdyż zamek był bardzo skromnie urządzony, zimny i nie nadawał do zamieszkania, zwłaszcza w okresach zimowych.

Ferenc, który większość czasu spędzał walcząc z Turkami, nie mógł poświęcać swojej pięknej żonie zbyt wiele chwil. Elżbieta podróżowała wtedy po kraju, odwiedzając swoich krewnych. Gdy w 1604 roku zmarł Ferenc Nádasdy, wróciła na stałe do Cachtic.

Małżonkowie doczekali się czworo dzieci. Jednak źródła węgierskie utrzymują, że dzieci urodziło się sześcioro. Po Annie na świat przyszli: Katalin (Katarzyna, ur. 1594), Pál (Paweł, ur. 1597), András (Andrzej, ur. 1598), a także dwoje dzieci, których daty urodzenia nie zachowały się w dokumentach: Miklós (Mikołaj) i Orsolya (Urszula).

Elżbieta Batory – ofiara politycznego spisku

#wmrokuhistorii #historia #europa #batory #ciekawostki #kalendarium #rocznica