Opublikowano:

29 kwietnia 1945 roku wojska…

29 kwietnia 1945 roku wojska amerykańskie wyzwoliły obóz koncentracyjny w Dachau, jednocześnie dokonując masakry najprawdopodbniej 560 wziętych do niewoli żołnierzy Waffen-SS i personelu obozowego. Na zdjęciu: prowadzona w obozie w Dachau przez amerykanów dnia 29 kwietnia egzekucja niemieckich żołnierzy i personelu obozowego.

Ostateczna liczba ofiar amerykańskiego samosądu jest trudna do ustalenia. Część żołnierzy niemieckich i personelu obozowego zginęła w walce z wojskami amerykańskimi, część została zabita przez więźniów obozu w trakcie jego wyzwalania lub po kapitulacji. Wyniki amerykańskiego śledztwa w tej sprawie można poznać dzięki dostępnemu publicznie raportowi „Investigation of Alleged Mistreatment of German Guards at Dachau”. Co ciekawe dokument ten był tajny aż do 1991 roku.

Kolejna ciekawostka: do opisanych wydarzeń nawiązuje fabuła filmu „Wyspa Tajemnic” z 2010 roku – w retrospekcjach pokazano, że główny bohater znajdował się wówczas na ternie obozu.

Autor zdjęcia: Arland B. Musser Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Zachęcamy do polubienia: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/
———————————————————————————-
http://wiekdwudziesty.pl/
#historia #niemcy #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #zainteresowania #ciekawostkihistoryczne #wiekdwudziesty #usa #fotohistoria #historiajednejfotografii