Opublikowano:

2 marca mija 38 rocznica…

2 marca mija 38 rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza. Ten prozaik, poeta, dramatopisarz, eseista i tłumacz, był jedną z centralnych postaci życia literackiego w Polsce XX wieku. literatury polskiej, zarówno XX-lecia międzywojennego, jak i współczesności. W okresie II RP był związany ze Skamandrem, brał aktywny udział w życiu literackim, ale też pracował w polskich placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze i Brukseli. Po II wojnie, w trakcie której prowadził działalność w podziemiu, mocno zaangażował się w nową rzeczywistość. Redagował „Twórczość” – jedno z najważniejszych powojennych czasopism literackich. Był jedną z głównych postaci środowiska pisarskiego PRL-u, także jako wieloletni prezes Związku Literatów Polskich.
Z okazji rocznicy śmierci Iwaszkiewicza Atticus prezentuje „Wybór opowiadań” pisarza w klasycznym wydaniu Czytelnika z serii „Biblioteka Lektur Szkolnych”. Zawiera oczywiście jedne z najważniejszych opowiadań Iwaszkiewicza, w tym „Panny z Wilka”, „Staroświecki sklep” (opowiadanie o sklepie Wedla, o którym mówiłem już przy innej okazji w ramach serii Varsaviana). Wreszcie równie ważne opowiadania m. in. „Stara cegielnia”, „Ikar” czy „Młyn nad Lutynią”. Prozę Iwaszkiewicza – zwłaszcza w najlepszym wydaniu – charakteryzuje ukazanie losu jednostek, których psychologia jest wyraziście nakreślona i przedstawiona w pełnym uroku zmysłowym świecie.
Prezentowane wydanie „Wyboru opowiadań” byłoby zupełnie zwykłą książką, jedną z stutysięcznego nakładu, gdyby nie ciekawa dedykacja Iwaszkiewicza z 16 stycznia 1976 r., znajdująca się w tym egzemplarzu. Brzmi ona następująco: „Grzecznemu Henrykowi, kołdra do rozgrzania serca od Jarosława, grzesznika, grzejnika, grzechotnika, grześkiewicza”.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do zapoznania się z innymi dziełami pisarza dostępnymi w antykwariacie.opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=95366 opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?val=iwaszkiewicz&pag=szukaj&lang=&Szukaj=Szukaj
#literatura #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kultura #sztuka