Opublikowano:

2 324 – 1 = 2 323 Tytuł: Ja…

2 324 – 1 = 2 323Tytuł: Ja z krematorium Auschwitz.Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL AuschwitzAutor: Igor Bartosik, Adam WillmaGatunek: wywiad,literatura faktu
★★★★★★★★★☆
„Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz” chciałam przeczytać zaraz po tym jak w październiku 2017 roku, odwiedziłam bramy #oswiecim ia. Miałam wówczas wielki zaszczyt być oprawadzaną przez pana Igora Bartosika – autora nieniejszej książki.
Jak to zwykle bywa o dobre ksiązki nie jest łatwo. Ksiażkę zdobyłam dopiero w zeszłym tygodniu, gdy nakład został wznowiony. Warto było czekać… Przez te 100 stron dowiadujemy się o życiu Henryka Mandebauma, przed #drugawojnaswiatowa i w jej trakcie, czyli o najgorszym okresie, gdy został wcielony do Sonderkommando. Jego zadaniem było obsługiwanie krematoriów, czyli spalanie zwłok Żydów mordowanych masowo przez niemieckich nazistów w komorach gazowych.
Wywiad jest niezykle wartościowy, podczas jego czytania czułam się jakbym rozmawiała z dziadkiem, aczkolwiek temat wzbudza releksje, a niekiedy wręcz złość nad dolą ówczesnego człowieczeństwa. Błyskotliwe pytania, inteligentne, wyważone odpowiedzi. Książkę powinien przeczytać każdy kto chce pamiętać o #auschwitz bo takich rzeczy nie powinno sie zapominać… a #historia Henryka Mandelbauma jes „realnym dowodem triumfu człowieczeństwa nad złem i barbarzyństwem wojny”.
#bookmeter #ksiazki #zydzi #iiwojnaswiatowa
Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowaniapokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
Pobierany jest zawsze ostatni wynik