Opublikowano:

163 lata temu, 13 września…

163 lata temu, 13 września 1857 roku w Zdroju urodził się Michał Drzymała – polski chłop z Poznańskiego, słynny właściciel „wozu Drzymały”
___________
Klikając TUTAJ zobaczysz film o najdziwniejszych podatkach w historii

Michał Drzymała nie uzyskawszy zezwolenia władz pruskich na budowę domu (ustawa z 1904 r. zakazywała Polakom stawiania domów na nowo nabytych parcelach), zamieszkał w 1904 r. w wozie cyrkowym („wóz Drzymały”) na terenie zakupionej parceli w Podgradowicach (od 1939 r. Drzymałowo). Po pięciu latach procesu sąd nakazał mu usunięcie wozu. Zamieszkał wówczas w ziemiance lecz też jej nie obronił. Szykanowany, musiał wreszcie sprzedać parcele. Ze składek, w tym i niemieckich katolików, zakupiono dla niego nowy, wygodny wóz.

„Wóz Drzymały” stał się rodzajem polskiej relikwii narodowej. Budził silne postawy antyniemieckie. Ostatecznie stanął w dobrze widocznym miejscu przed krakowskim Barbakanem, był podziwiany podczas obchodów grunwaldzkich w 1910 r. Drzymała stał się symbolem walki polskiego chłopa z polityką germanizacyjną władz pruskich. Podobne wypadki miały miejsce także na innych ziemiach polskich. Ostatecznie Drzymała nabył inną parcelę, ze starym domem, na remont którego niepotrzebna była zgoda urzędów. Zmarł 25 kwietnia 1937 w Grabównie.

#historykon #historia #gruparatowaniapoziomu #kalendarium #prawo #mieszkanie #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki