Opublikowano:

Heh.

https://www.wykop.pl/link/5884139/instytut-stanislawa-lema-wlasciciela-serwisu-wykop-pl-zaklamuje-historie/

Spisek: lewactwo atakuje, tym razem sposobem niezwykle perfidnym, twierdząc że Lem nie urodził się w Polsce, a na Ukrainie. ZDRADA, ZPIZEG, TRAGEDIA, PLUCIE W TWARZ.

Stan faktyczny: nastolatka narysowała plakat, na którym popełniła dość klasyczny błąd – sugerując się mapą współczesną, miejsce narodzin Lema określiła jako „Lwów, Ukraina”. Instytut Lema, z którym coś tam wspólnego ma Białek, wrzucił ten plakat na Twittera, ktoś zapytał/stwierdził że Lwów był wtedy chyba polski, więc Lem urodził się w Polsce, Instytut odpowiedział dość dziwnie, bo stwierdzeniem „urodził się we Lwowie”.

Bohater: @LibertyPrime, znany jasnowidz przewidujący wyborcze zwycięstwo pewnego Donalda.

Z czego beka: No, ale widać kadry Instytutu Lema nie uważały na lekcjach historii.

No to pouważajmy razem, na lekcjach historii.

Traktat ryski, z roku 1921, kończący wojnę polsko-bolszewicką, regulował między innymi kwestię granic, zwłaszcza w kontekście Galicji Wschodniej – spór, potem wojna, potem znowu spór o te terytoria, zwłaszcza Lwów, toczyły się od 1918 roku na linii Polska – Zachodnioukraińska Republika Ludowa, w 1920 na miasto skierowana została ofensywa radziecka, pod dowództwem Budionnego. Sowietom miasta zdobyć się nie udało, a symbolicznym końcem ofensywy stała się bitwa pod Zadwórzem, czyli tak zwane „polskie Termopile”. Bitwę, co ciekawe, teoretycznie wygrały wojska sowieckie, zajmując stację kolejową która była celem ataku, ale Budionny zmuszony został do porzucenia planu zajęcia Lwowa i ruszył na pomoc Tuchaczewskiemu, zbliżającemu się do Warszawy.

Znaczy Lwów był polski, tak?

No…

…zależy jak spojrzeć…

…bo do 1923 roku Liga Narodów uznawała Galicję Wchodnią za terytorium sporne, nad którym władze zwierzchnią sprawowały państwa Ententy.

Ups.

Kiedy urodził się Lem?

13 września 1921 roku, czyli nieco ponad rok po wspomnianej bitwie.

Czy więc Lem był Polakiem?

Oczywiście, że był Polakiem.

Czy beka z @LibertyPrime?

Oczywiście, że beka z @LibertyPrime.

Dlaczego?

Dlatego:

Przypominam, że w 1921r. nikt nie słyszał jeszcze o państwie Ukraińskim

Oj słyszał, przyjacielu, oj słyszał. Nie tylko słyszał, ale nawet wojnę z tym „nieistniejącym ukraińskim państwem” toczył.

Pomijając oczywiście fakt, że coś takiego jak „ukraińska tożsamość narodowa” ukształtowała się już w wieku XIX, czyli mniej więcej w tym samym czasie, gdy kształtowała się tożsamość narodowa sporej części Europy Wschodniej.

Ale hej, ktoś tutaj chyba najwidoczniej na lekcjach historii nie uważał, c’nie?

xd

#neuropa #4konserwy #bekazprawakow #historia #ukraina